


MAXI Cargo 2.0tdi (75kw) F/C P/V October 2025
| Power Output | 75 kW |
| Torque | 270 Nm |
| 0-100 kph | 12 s |
| Top Speed | 178 km/h |
| Engine Capacity | 1 968 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 5,3 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 60 L |
| Fuel Range | 1 132 km |
| CO2 Emissions | 140 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ○ Optional |
| Reversing Camera | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Tow Bar | ○ Optional |
| Xenon Headlamps | ○ Optional |
| Daytime Running Lights | ○ Optional |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Tyre Front | 205/60 R16 |
| Tyre Rear | 205/60 R16 |
| Length | 4 853 mm |
| Width | 18 552 100 mm |
| Height | 1 823 mm |
| Wheelbase | 2 970 mm |
| Ground Clearance | 159 mm |
| Kerb Weight | 1 582 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 300 kg |
| Doors | 6,2 |
| Seats | 2 |
| Body Type | panel van |
| Turning Circle | 12,1 m |
| Approach Angle | 16,6 ° |
| Departure Angle | 16,1 ° |
| Load Capacity | 718 kg |
| Load Volume | 3 700 L |
| Towing Capacity | 1 450 kg |
| Warranty Period | 2 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 3 yr |
| Service Plan Distance | 60 000 km |
| Service Intervals | 15000 |