


2.0tdi 125kw 4mot Style A/T D/C P/U April 2026 - Double Cab
| Power Output | 125 kW |
| Torque | 405 Nm |
| Top Speed | 180 km/h |
| Engine Capacity | 1 996 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 10 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 7,7 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 80 L |
| Fuel Range | 1 039 km |
| CO2 Emissions | 202 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 7 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Tow Bar | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ○ Optional |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Tyre Front | 255/65 R18 (opt 255/55 R20) |
| Tyre Rear | 255/65 R18 (opt 255/55 R20) |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | Not Available |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
| Length | 5 350 mm |
| Width | 1 910 mm |
| Height | 1 884 mm |
| Wheelbase | 3 270 mm |
| Ground Clearance | 235 mm |
| Kerb Weight | 2 132 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 280 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Body Type | pick-up - double cab |
| Folding Rear Seat | folding bench |
| Turning Circle | 12,9 m |
| Approach Angle | 30 ° |
| Departure Angle | 26 ° |
| Wading Depth | 800 mm |
| Load Capacity | 1 148 kg |
| Towing Capacity | 3 500 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | 15000 |