


2.5 GX-R Hybrid CVT E-FOUR December 2022
| Power Output | 163 kW |
| Torque | 221 Nm |
| Top Speed | 180 km/h |
| Engine Capacity | 2 487 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol-electric hybrid |
| Hybrid Drivetrain | electric |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 0 |
| Gearbox Details | CVT |
| Drive Wheels | all |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 4,8 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 55 L |
| Fuel Range | 1 146 km |
| CO2 Emissions | 110 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 7 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 225/60 R18 |
| Tyre Rear | 225/60 R18 |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Ventilated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | Not Available |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
| Length | 4 615 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 685 mm |
| Wheelbase | 2 690 mm |
| Ground Clearance | 195 mm |
| Kerb Weight | 17 301 765 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 230 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 11 m |
| Departure Angle | 20 ° |
| Load Volume | 733 L |
| Towing Capacity | 1 000 kg |
| Warranty Period | 3 vehicle / 8 hybrid battery |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 6 yr |
| Service Plan Distance | 90 000 km |
| Service Intervals | 15000 |