

Landcruiser 78 4.2d S/W March 2026
| Power Output | 96 kW |
| Torque | 285 Nm |
| 0-100 kph | 18 s |
| Top Speed | 145 km/h |
| Engine Capacity | 4 164 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 11,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 9 090 180 L |
| Fuel Range | 1 513 km |
| CO2 Emissions | 313 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Tow Bar | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 7.50 R16 C |
| Tyre Rear | 7.50 R16 C |
| Length | 5 130 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 2 115 mm |
| Wheelbase | 2 980 mm |
| Ground Clearance | 235 mm |
| Kerb Weight | 2 160 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 200 kg |
| Doors | 3 |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Turning Circle | 13.6 - 14.2 m |
| Approach Angle | 38 ° |
| Departure Angle | 25 ° |
| Wading Depth | 700 mm |
| Load Capacity | 1 040 kg |
| Towing Capacity | 1 500 kg |
| Warranty Period | 3 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 18 yr |
| Service Plan Distance | 90 000 km |
| Service Intervals | 5000 |