
4.2d GX October 2004 - STATION WAGON
| Power Output | 96kW@3800 |
| Torque | 285Nm@2200 |
| 0-100 kph | 17,3 s |
| Top Speed | 180 km/h |
| Engine Capacity | 4 164 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL INLINE 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5 SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | ✓ Standard |
| Fuel Consumption Average | 13,4 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 15,6 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 9,0 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 96 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | Not Available |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | Not Available |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | Not Available |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | Not Available |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | AUTO-OFF |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | Not Available |
| Tyre Front | 275/70 R16 114 |
| Tyre Rear | 275/70 R16 114 |
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | Not Available |
| Length | 4 890 mm |
| Width | 1 940 mm |
| Height | 1 880 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Ground Clearance | 215 mm |
| Kerb Weight | 2 300 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 160 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 8 |
| Body Type | STATION WAGON |
| Turning Circle | 12 m |
| Approach Angle | 34 ° |
| Departure Angle | 26 ° |
| Wading Depth | 700 mm |
| Diff Lock | FRONT,REAR,CENTRE |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 0 kg |
| Towing Capacity | 1 500 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 90 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 20000 |