
4.0 V6 D/cab 4x4 Raider May 2005 - Double Cab
| Power Output | 175kW@5200 |
| Torque | 343Nm@2400 |
| 0-100 kph | 0 s |
| Top Speed | 180 km/h |
| Engine Capacity | 3 956 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | ✓ Standard |
| Fuel Consumption Average | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 0 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 80 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | Not Available |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | Not Available |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | Not Available |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | Not Available |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | Not Available |
| Tyre Front | 255/70 R15 C |
| Tyre Rear | 255/70 R15 C |
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | Not Available |
| Length | 5 255 mm |
| Width | 1 835 mm |
| Height | 1 810 mm |
| Wheelbase | 3 085 mm |
| Ground Clearance | 212 mm |
| Kerb Weight | 1 770 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 790 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Body Type | DOUBLE CAB |
| Turning Circle | 12,4 m |
| Approach Angle | 30 ° |
| Departure Angle | 23 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | REAR |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 1 020 kg |
| Towing Capacity | 1 500 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 90 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 10000 |