

2.0 VVTI A/C P/U S/C March 2024 - Single Cab
| Power Output | 102 kW |
| Torque | 183 Nm |
| Top Speed | 170 km/h |
| Engine Capacity | 1 998 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
| Fuel Tank Capacity | 80 L |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Airbag Count | 3 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 205/70 R15 |
| Tyre Rear | 205/70 R15 |
| Length | 5 270 mm |
| Width | 1 800 mm |
| Height | 1 690 mm |
| Wheelbase | 3 085 mm |
| Ground Clearance | 187 mm |
| Kerb Weight | 1 451 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 700 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Body Type | pick-up - single cab |
| Turning Circle | 11,8 m |
| Load Capacity | 1 115 kg |
| Towing Capacity | 1 500 kg |
| Warranty Period | 3 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 9 yr |
| Service Plan Distance | 90 000 km |
| Service Intervals | 10000 |