

2.7 Sesfikile 16s May 2026
| Power Output | 111 kW |
| Torque | 241 Nm |
| 0-100 kph | 20,7 s |
| Top Speed | 100 km/h |
| Engine Capacity | 2 694 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 14,3 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| Fuel Range | 490 km |
| CO2 Emissions | 339 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 195 R15 C |
| Tyre Rear | 195 R15 C |
| Leather Seats | Not Available |
| Length | 5 380 mm |
| Width | 1 880 mm |
| Height | 2 285 mm |
| Wheelbase | 3 110 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Kerb Weight | 2 080 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 340 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 16 |
| Body Type | minibus taxi |
| Turning Circle | 13,8 m |
| Load Capacity | 1 152 kg |
| Towing Capacity | 1 400 kg |
| Warranty Period | 3 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 9 yr |
| Service Plan Distance | 90 000 km |
| Service Intervals | 10000 |