


1.8 XR Hybrid CVT January 2026
| Power Output | 103 kW |
| Torque | 142 Nm |
| Top Speed | 180 km/h |
| Engine Capacity | 1 798 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol-electric hybrid |
| Hybrid Drivetrain | electric |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 0 |
| Gearbox Details | CVT |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 3,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 43 L |
| Fuel Range | 1 103 km |
| CO2 Emissions | 90 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 7 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 205/55 R16 |
| Tyre Rear | 205/55 R16 |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
| Length | 4 630 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Kerb Weight | 13 751 385 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 845 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Body Type | sedan |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 10,6 m |
| Load Volume | 470 L |
| Towing Capacity | 400 kg |
| Warranty Period | 3 vehicle / 8 hybrid battery |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 6 yr |
| Service Plan Distance | 90 000 km |
| Service Intervals | 15000 |