


1.0 GL December 2022
| Power Output | 49 kW |
| Torque | 89 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 998 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 4,6 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 27 L |
| Fuel Range | 587 km |
| CO2 Emissions | 111 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 165/70 R14 |
| Tyre Rear | 165/70 R14 |
| Length | 3 565 mm |
| Width | 1 520 mm |
| Height | 1 567 mm |
| Wheelbase | 2 380 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Kerb Weight | 765 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 170 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | hatch |
| Turning Circle | 9 m |
| Load Volume | 239 L |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 200 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 2 yr |
| Service Plan Distance | 30 000 km |
| Service Intervals | 15000 |