


1.5 GL November 2025
| Power Output | 77 kW |
| Torque | 138 Nm |
| Top Speed | 175 km/h |
| Engine Capacity | 1 462 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 6,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 45 L |
| Fuel Range | 726 km |
| CO2 Emissions | 146 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 185/65 R15 |
| Tyre Rear | 185/65 R15 |
| Length | 4 395 mm |
| Width | 1 735 mm |
| Height | 1 690 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Kerb Weight | 1 130 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 740 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 7 |
| Body Type | MPV |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 10,4 m |
| Load Volume | 153 550 803 L |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 200 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 4 yr |
| Service Plan Distance | 60 000 km |
| Service Intervals | 15000 |