


2.4 DIT July 2022
| Power Output | 202 kW |
| Torque | 350 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 2 387 cc |
| Engine Layout | boxer |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 9,9 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 13,8 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 7,7 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 63 L |
| Fuel Range | 636 km |
| CO2 Emissions | 225 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 8 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 245/40 R18 |
| Tyre Rear | 245/40 R18 |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Heated Seats Rear | ✓ Standard |
| Leather Seats | Not Available |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
| Length | 4 670 mm |
| Width | 1 825 mm |
| Height | 1 465 mm |
| Wheelbase | 2 675 mm |
| Ground Clearance | 135 mm |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Body Type | sedan |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 11,2 m |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Volume | 423 L |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 75 000 km |
| Maintenance Plan Years | 3 yr |
| Service Intervals | 15000 |