
2.0 WRX AWD January 2003
| Power Output | 168kW@6000 |
| Torque | 300Nm@3600 |
| 0-100 kph | 6,6 s |
| Top Speed | 235 km/h |
| Engine Capacity | 1 994 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL FLAT 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5 SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 12,1 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 17,0 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 9,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 60 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | Not Available |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ? |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ? |
| Steering Col Reach Adj | ? |
| Tyre Front | 215/45 R17 87W |
| Tyre Rear | 215/45 R17 87W |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Length | 4 415 mm |
| Width | 1 740 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 525 mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Kerb Weight | 1 395 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 850 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 11 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 0 kg |
| Towing Capacity | 900 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 63 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 25000 |