


2.5i Premium CVT August 2025
| Power Output | 136 kW |
| Torque | 247 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 2 498 cc |
| Engine Layout | boxer |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 0 |
| Gearbox Details | CVT |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Gear Shift Paddles | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 7,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 63 L |
| Fuel Range | 798 km |
| CO2 Emissions | 180 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 9 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Panoramic Roof | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Tyre Front | 225/55 R18 |
| Tyre Rear | 225/55 R18 |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
| Length | 4 655 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 730 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Ground Clearance | 220 mm |
| Kerb Weight | 1 645 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 223 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 10,8 m |
| Approach Angle | 20,3 ° |
| Departure Angle | 25,8 ° |
| Load Volume | 4 961 174 L |
| Towing Capacity | 1 500 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 75 000 km |
| Maintenance Plan Years | 3 yr |
| Service Intervals | 15000 |