
Roadster November 2003 - Sports
| Power Output | 60kW@5250 |
| Torque | 110Nm@3000 |
| 0-100 kph | 10,9 s |
| Top Speed | 175 km/h |
| Engine Capacity | 698 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 3 |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6 SPEED AUTOMATIC WITH SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 5,4 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 6 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 4,3 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 35 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | Not Available |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ○ Optional |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | Not Available |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | Not Available |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 205/45 R16 V |
| Tyre Rear | 205/45 R16 V |
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | — |
| Length | 3 427 mm |
| Width | 1 615 mm |
| Height | 1 192 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Ground Clearance | 118 mm |
| Kerb Weight | 790 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 000 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Turning Circle | 10,7 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 145 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 50 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 30000 |