
Coupe Pulse Softouch August 2003
| Power Output | 45kW@5250 |
| Torque | 95Nm@2000 |
| 0-100 kph | 15,5 s |
| Top Speed | 135 km/h |
| Engine Capacity | 698 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 3 |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED MANUAL, AUTOMATIC CLUTCH, SOFTOUCH SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 5,7 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 6 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 4,3 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 33 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ESP |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | Not Available |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | Not Available |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ○ Optional |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | Not Available |
| Metallic Paint | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | Not Available |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 145/65 R15 |
| Tyre Rear | 175/55 R15 |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | Not Available |
| Length | 2 500 mm |
| Width | 1 515 mm |
| Height | 1 549 mm |
| Wheelbase | 1 812 mm |
| Ground Clearance | 136 mm |
| Kerb Weight | 730 kg |
| Gross Vehicle Mass | 990 kg |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Turning Circle | 8,7 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 363 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 70 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 30000 |