
2.5 V6 Connoisseur AT September 2004
| Power Output | 130kW@6500 |
| Torque | 240Nm@4000 |
| 0-100 kph | 10,7 s |
| Top Speed | 217 km/h |
| Engine Capacity | 2 497 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE V 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5 SPEED AUTOMATIC |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 13,4 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 16,2 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 8,8 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 65 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ○ Optional |
| Fog Lamps Front | ○ Optional |
| Fog Lamps Rear | ○ Optional |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 215/55 R17 |
| Tyre Rear | 215/55 R17 |
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | ○ Optional |
| Length | 4 730 mm |
| Width | 2 009 mm |
| Height | 1 424 mm |
| Wheelbase | 2 746 mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Kerb Weight | 1 475 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 000 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 11,4 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 432 kg |
| Towing Capacity | 1 465 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 60 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 25000 |