


1.3t ZEN EDC March 2025
| Power Output | 113 kW |
| Torque | 250 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 1 332 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 7 |
| Gearbox Details | automated dual-clutch |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 6,5 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 50 L |
| Fuel Range | 769 km |
| CO2 Emissions | 147 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 215/65 R17 |
| Tyre Rear | 215/65 R17 |
| Length | 4 343 mm |
| Width | 19 212 069 mm |
| Height | 1 656 mm |
| Wheelbase | 2 657 mm |
| Ground Clearance | 209 mm |
| Kerb Weight | 1 438 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | cross-over |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 10,9 m |
| Load Volume | 472-594-1609 l |
| Towing Capacity | 1 580 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 3 yr |
| Service Plan Distance | 45 000 km |
| Service Intervals | 15000 |