
4.8 Turbo PDK September 2009
| Power Output | 368kW@6000 |
| Torque | 700Nm@2250 |
| 0-100 kph | 4 s |
| Top Speed | 303 km/h |
| Engine Capacity | 4 806 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE V 8 |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 7 |
| Gearbox Details | 7-SPEED DOUBLE CLUTCH |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 12,2 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 18 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 8,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 100 L |
| CO2 Emissions | 286 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 8 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | Not Available |
| Bluetooth | ○ Optional |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ○ Optional |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | BI-XENON |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | ✓ Standard |
| Metallic Paint | Not Available |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | Not Available |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 255/45 ZR 19 |
| Tyre Rear | 285/40 R19 Z |
| Heated Seats | BOTH FRONT |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | FRONT |
| Length | 4 970 mm |
| Width | 1 931 mm |
| Height | 1 418 mm |
| Wheelbase | 2 920 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 970 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 500 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 4 |
| Turning Circle | 0 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 1 250 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 90 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 90 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 30000 |