
4.8 S Transsyberia Tiptronic June 2009 - STATION WAGON
| Power Output | 298kW@6500 |
| Torque | 500Nm@3500 |
| 0-100 kph | 6,1 s |
| Top Speed | 253 km/h |
| Engine Capacity | 4 806 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 8 |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED AUTOMATIC; TIPTRONIC SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | ✓ Standard |
| Fuel Consumption Average | 13,9 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 20,6 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 10,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 100 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | X |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 10 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Adaptive Cruise Control | — |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Auxiliary Input | X |
| Multi-Function Steering Wheel | X |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Metallic Paint | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | X |
| Lane Departure Warning | X |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 295/35 R21 |
| Tyre Rear | 295/35 R21 |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Length | 4 798 mm |
| Width | 1 928 mm |
| Height | 1 699 mm |
| Wheelbase | 2 855 mm |
| Ground Clearance | 218 mm |
| Kerb Weight | 2 225 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 080 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | STATION WAGON |
| Turning Circle | 0 m |
| Approach Angle | 29,1 ° |
| Departure Angle | 25,7 ° |
| Wading Depth | 500 mm |
| Diff Lock | ✓ Standard |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 1 770 kg |
| Towing Capacity | 3 500 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 90 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 90 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 10000 |