
3.2 S Tiptronic March 2005 - Sports
| Power Output | 206kW@6200 |
| Torque | 320Nm@4700 |
| 0-100 kph | 6,3 s |
| Top Speed | 260 km/h |
| Engine Capacity | 3 179 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL FLAT 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5 SPEED AUTOMATIC WITH SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 11 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 18,5 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 10,1 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 64 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | ○ Optional |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Multi-Function Steering Wheel | ? |
| Keyless Entry | ? |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ○ Optional |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ○ Optional |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | ○ Optional |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | 40mm |
| Tyre Front | 205/50 R17 Z |
| Tyre Rear | 255/40 R17 Z |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | ○ Optional |
| Length | 4 320 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 290 mm |
| Wheelbase | 2 415 mm |
| Ground Clearance | 85 mm |
| Kerb Weight | 1 360 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 670 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Turning Circle | 0 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 280 kg |
| Towing Capacity | 1 335 kg |
| Warranty Period | 60 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 60000 |