
Gt2 October 2007
| Power Output | 390kW@6500 |
| Torque | 680Nm@2200 |
| 0-100 kph | 3,7 s |
| Top Speed | 329 km/h |
| Engine Capacity | 3 600 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL FLAT 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 12,5 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 18,8 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 8,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 67 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | X |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Bluetooth | Not Available |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Auxiliary Input | X |
| Multi-Function Steering Wheel | ○ Optional |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | ○ Optional |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | Not Available |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 235/50 ZR19 |
| Tyre Rear | 325/30 ZR19 |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Length | 4 469 mm |
| Width | 1 852 mm |
| Height | 1 285 mm |
| Wheelbase | 2 350 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 440 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 750 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Turning Circle | 0 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 310 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
| Warranty Period | 60 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 40000 |