


Carrera T (992.2) January 2026
| Power Output | 290 kW |
| Torque | 450 Nm |
| 0-100 kph | 4,5 s |
| Top Speed | 295 km/h |
| Engine Capacity | 2 981 cc |
| Engine Layout | boxer |
| Cylinders | 6 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | rear |
| Fuel Consumption Average | 11,5 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 63 L |
| Fuel Range | 548 km |
| CO2 Emissions | 262 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ○ Optional |
| Central Locking | ○ Optional |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| Night Vision | ○ Optional |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ○ Optional |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 245/35 R20 |
| Tyre Rear | 305/30 R21 |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Ventilated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Electric Seat Memory | ○ Optional |
| Lumbar Support | ○ Optional |
| Length | 4 542 mm |
| Width | 18 522 033 mm |
| Height | 1 293 mm |
| Wheelbase | 2 450 mm |
| Ground Clearance | 114 mm |
| Kerb Weight | 1 490 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 830 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 222 |
| Body Type | coupe |
| Folding Rear Seat | opt |
| Turning Circle | 10,9 m |
| Load Capacity | 340 kg |
| Load Volume | 135 373 261 L |
| Warranty Period | 2 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | 15000 |