


Carrera Cabriolet (992) January 2026
| Power Output | 290 kW |
| Torque | 450 Nm |
| 0-100 kph | 4.3 (opt 4.1 with Sport Chrono package) s |
| Top Speed | 291 km/h |
| Engine Capacity | 2 981 cc |
| Engine Layout | boxer |
| Cylinders | 6 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 8 |
| Gearbox Details | automated dual-clutch |
| Drive Wheels | rear |
| Gear Shift Paddles | ✓ Standard |
| Engine Position | rear |
| Fuel Consumption Average | 10,7 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 63 L |
| Fuel Range | 589 km |
| CO2 Emissions | 245 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Adaptive Cruise Control | ○ Optional |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ○ Optional |
| Central Locking | ○ Optional |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| Night Vision | ○ Optional |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ○ Optional |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 235/40 R19 (opt 245/35 R20) |
| Tyre Rear | 295/35 R20 (opt 305/30 R21) |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Ventilated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Memory | ○ Optional |
| Lumbar Support | ○ Optional |
| Length | 4 542 mm |
| Width | 18 522 033 mm |
| Height | 1 297 mm |
| Wheelbase | 2 450 mm |
| Kerb Weight | 1 600 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 015 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 22 |
| Body Type | cabriolet |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 11,2 m |
| Load Capacity | 415 kg |
| Load Volume | 135 163 L |
| Warranty Period | 2 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | 15000 |