
L3h2 2.2 HDI - LH - 3.5-Tonnes April 2012 - PANELVAN
| Power Output | 96kW@3500 |
| Torque | 320Nm@2000 |
| 0-100 kph | 0 s |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 2 198 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 8,7 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 10,7 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 7,5 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 90 L |
| CO2 Emissions | 229 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | Not Available |
| Airbag Count | 1 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | Not Available |
| Side Airbags Front | Not Available |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | Not Available |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
| Air Conditioning | Not Available |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | Not Available |
| Adaptive Cruise Control | — |
| Bluetooth | Not Available |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Auxiliary Input | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | Not Available |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | Not Available |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | Not Available |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | Not Available |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | Not Available |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | Not Available |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | Not Available |
| Steering Col Reach Adj | Not Available |
| Tyre Front | 225/70 R15 |
| Tyre Rear | 225/70 R15 |
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | Not Available |
| Length | 5 998 mm |
| Width | 2050-2508 |
| Height | 2 524 mm |
| Wheelbase | 4 035 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 975 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 500 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 3 |
| Body Type | PANELVAN |
| Turning Circle | 0 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 0 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 120 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 10000 |