
1.2t GS LINE A/T July 2025
| Power Output | 96 kW |
| Torque | 230 Nm |
| 0-100 kph | 9,2 s |
| Top Speed | 200 km/h |
| Engine Capacity | 1 199 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 3 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 8 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | front |
| Gear Shift Paddles | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 6,1 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 44 L |
| Fuel Range | 721 km |
| CO2 Emissions | 139 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Tyre Front | 215/55 R18 |
| Tyre Rear | 215/55 R18 |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | Not Available |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
| Length | 4 150 mm |
| Width | 17 901 987 mm |
| Height | 1 535 mm |
| Wheelbase | 2 557 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Kerb Weight | 1 295 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 740 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | cross-over |
| Folding Rear Seat | std |
| Load Capacity | 445 kg |
| Load Volume | 3 501 105 L |
| Towing Capacity | 600 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 3 yr |
| Service Plan Distance | 60 000 km |
| Service Intervals | 15000 |