
4.0 V6 4x4 LE Tiptronic November 2006 - STATION WAGON
| Power Output | 198kW@5600 |
| Torque | 385Nm@4000 |
| 0-100 kph | 8,9 s |
| Top Speed | 190 km/h |
| Engine Capacity | 3 954 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 6 |
| Cylinders | 6 |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5-SPEED AUTOMATIC; TIPTRONIC SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | ✓ Standard |
| Fuel Consumption Average | 13,5 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 10,5 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 80 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | VEHICLE DYNAMIC CONTROL |
| Traction Control | Not Available |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Auxiliary Input | X |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | X |
| Lane Departure Warning | X |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Tyre Front | 255/65 R17 |
| Tyre Rear | 255/65 R17 |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Length | 4 740 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 865 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Ground Clearance | 238 mm |
| Kerb Weight | 2 195 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 000 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 7 |
| Body Type | STATION WAGON |
| Turning Circle | 12,4 m |
| Approach Angle | 33 ° |
| Departure Angle | 26 ° |
| Wading Depth | 450 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 2 091 kg |
| Towing Capacity | 3 000 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | — |
| Maintenance Plan Distance | 0 km |
| Maintenance Plan Years | 0 yr |
| Service Intervals | 15000 |