


2.5ddti XE S/C P/U October 2024 - Single Cab
| Power Output | 120 kW |
| Torque | 403 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 2 488 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 7,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 80 L |
| Fuel Range | 1 111 km |
| CO2 Emissions | 190 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 205 R16 |
| Tyre Rear | 205 R16 |
| Length | 5 235 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 750 mm |
| Wheelbase | 3 150 mm |
| Ground Clearance | 209 mm |
| Kerb Weight | 1 714 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 940 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Body Type | pick-up - single cab |
| Turning Circle | 12,8 m |
| Approach Angle | 30,8 ° |
| Departure Angle | 26,7 ° |
| Wading Depth | 450 mm |
| Load Capacity | 1 144 kg |
| Towing Capacity | 3 500 kg |
| Warranty Period | 6 |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Plan | ○ Optional |
| Service Plan Years | 6 yr |
| Service Plan Distance | 90 000 km |
| Service Intervals | 15000 |