
2700d LWB D/cab July 2002 - Double Cab
| Power Output | 64kW@4300 |
| Torque | 178Nm@2200 |
| 0-100 kph | 19,4 s |
| Top Speed | 145 km/h |
| Engine Capacity | 2 663 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5 SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 0 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 84 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | Not Available |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | Not Available |
| Airbag Count | 0 |
| Driver Airbag | Not Available |
| Passenger Airbag | Not Available |
| Air Conditioning | Not Available |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | Not Available |
| Satellite Navigation | ? |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | Not Available |
| Electric Windows | Not Available |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ? |
| Steering Col Reach Adj | ? |
| Tyre Front | 215/65 R15 |
| Tyre Rear | 215 R15 3/8 PR |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Length | 4 920 mm |
| Width | 1 690 mm |
| Height | 1 645 mm |
| Wheelbase | 2 950 mm |
| Ground Clearance | 210 mm |
| Kerb Weight | 1 518 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 730 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Body Type | DOUBLE CAB |
| Turning Circle | 0 m |
| Approach Angle | 30 ° |
| Departure Angle | 26 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 1 212 kg |
| Towing Capacity | 750 kg |
| Warranty Period | 12 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | O |
| Maintenance Plan Distance | 0 km |
| Maintenance Plan Years | 0 yr |
| Service Intervals | 15000 |