

2.4 DI-DC Athlete A/T P/U D/C November 2024 - Double Cab
| Power Output | 135 kW |
| Torque | 430 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 2 442 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 8,3 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 75 L |
| Fuel Range | 904 km |
| CO2 Emissions | 220 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 7 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 265/65 R17 |
| Tyre Rear | 265/65 R17 |
| Leather Seats | Not Available |
| Length | 5 320 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 795 mm |
| Wheelbase | 3 130 mm |
| Ground Clearance | 228 mm |
| Kerb Weight | 1 865 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 980 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Body Type | pick-up - double cab |
| Turning Circle | 12,7 m |
| Towing Capacity | 3 500 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 5 yr |
| Service Plan Distance | 90 000 km |
| Service Intervals | 10000 |