
3.2 DI-D GLX LWB AT October 2005 - STATION WAGON
| Power Output | 121kW@3800 |
| Torque | 373Nm@2000 |
| 0-100 kph | 14,7 s |
| Top Speed | 175 km/h |
| Engine Capacity | 3 200 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5 SPEED AUTOMATIC |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | ✓ Standard |
| Fuel Consumption Average | 12,1 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 14,5 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 8,8 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 90 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | Not Available |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | Not Available |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | Not Available |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 265/65 R17 |
| Tyre Rear | 265/65 R17 |
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | Not Available |
| Length | 4 810 mm |
| Width | 1 885 mm |
| Height | 1 855 mm |
| Wheelbase | 2 780 mm |
| Ground Clearance | 235 mm |
| Kerb Weight | 1 960 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 650 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 7 |
| Body Type | STATION WAGON |
| Turning Circle | 10,8 m |
| Approach Angle | 39 ° |
| Departure Angle | 24 ° |
| Wading Depth | 600 mm |
| Diff Lock | REAR |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 1 700 kg |
| Towing Capacity | 2 155 kg |
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 7500 |