


1.5 GLS CVT January 2025
| Power Output | 77 kW |
| Torque | 141 Nm |
| 0-100 kph | 13,6 s |
| Top Speed | 175 km/h |
| Engine Capacity | 1 499 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 0 |
| Gearbox Details | CVT |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 6,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 42 L |
| Fuel Range | 677 km |
| CO2 Emissions | 146 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 205/60 R17 |
| Tyre Rear | 205/60 R17 |
| Length | 4 390 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Ground Clearance | 193 mm |
| Kerb Weight | 1 215 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 730 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | cross-over |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 10,4 m |
| Approach Angle | 21 ° |
| Departure Angle | 35 ° |
| Load Capacity | 515 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 3 yr |
| Service Plan Distance | 45 000 km |
| Service Intervals | 15000 |