
3000i Rodeo X-Treme 4x4 D/cab June 2005 - Double Cab
| Power Output | 133kW@5250 |
| Torque | 255Nm@4500 |
| 0-100 kph | 21,3 s |
| Top Speed | 169 km/h |
| Engine Capacity | 2 972 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | LEADED/UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5 SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | ✓ Standard |
| Fuel Consumption Average | 17,9 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 21,5 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 13,4 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 95 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | Not Available |
| Airbag Count | 0 |
| Driver Airbag | Not Available |
| Passenger Airbag | Not Available |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | Not Available |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | Not Available |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 265/75 R15 S |
| Tyre Rear | 265/75 R15 S |
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | Not Available |
| Length | 4 935 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 800 mm |
| Wheelbase | 2 960 mm |
| Ground Clearance | 215 mm |
| Kerb Weight | 1 880 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 905 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Body Type | DOUBLE CAB |
| Turning Circle | 12,8 m |
| Approach Angle | 38 ° |
| Departure Angle | 29,2 ° |
| Wading Depth | 500 mm |
| Diff Lock | REAR |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 1 025 kg |
| Towing Capacity | 1 500 kg |
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 60 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 20000 |