
CVT May 2002
| Power Output | 85kW@6000 |
| Torque | 149Nm@4500 |
| 0-100 kph | 10,4 s |
| Top Speed | 185 km/h |
| Engine Capacity | 1 598 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5 SPEED CVT |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 9,1 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 12,8 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 7,0 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 50 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ○ Optional |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ○ Optional |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Multi-Function Steering Wheel | ○ Optional |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ○ Optional |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ○ Optional |
| Fog Lamps Front | ○ Optional |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ○ Optional |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ? |
| Tyre Front | 175/65 R15 84H |
| Tyre Rear | 175/65 R15 84H |
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | Not Available |
| Length | 3 626 mm |
| Width | 1 688 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Ground Clearance | 113 mm |
| Kerb Weight | 1 150 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 505 kg |
| Doors | 3 |
| Seats | 4 |
| Turning Circle | 10,7 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 670 kg |
| Towing Capacity | 650 kg |
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 75 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 75 000 km |
| Maintenance Plan Years | 24 yr |
| Service Intervals | 50000 |