


1.5 Luxury A/T January 2025
| Power Output | 84 kW |
| Torque | 150 Nm |
| Top Speed | 195 km/h |
| Engine Capacity | 1 496 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 4 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | front |
| Fuel Consumption Average | 7,1 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 48 L |
| Fuel Range | 676 km |
| CO2 Emissions | 165 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 215/50 R17 |
| Tyre Rear | 215/50 R17 |
| Leather Seats | Not Available |
| Length | 4 314 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 624 mm |
| Wheelbase | 2 585 mm |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Gross Vehicle Mass | 1 720 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | cross-over |
| Folding Rear Seat | std |
| Load Volume | 3 591 166 L |
| Towing Capacity | 500 kg |
| Warranty Period | 5 vehicle / 7 engine |
| Warranty Distance | 200 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 3 yr |
| Service Plan Distance | 30 000 km |