


Maybach S680 June 2022
| Power Output | 450 kW |
| Torque | 900 Nm |
| 0-100 kph | 4,5 s |
| Top Speed | 250 km/h |
| Engine Capacity | 5 980 cc |
| Engine Layout | V |
| Cylinders | 12 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 9 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | all |
| Gear Shift Paddles | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 14 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 20,7 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 10,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 76 L |
| CO2 Emissions | 321 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 11 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ○ Optional |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Panoramic Roof | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Head-Up Display | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Run Flat Tyres | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| Air Suspension | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 255/45 R19 (opt 255/40 R20 / opt 265/35 R21) |
| Tyre Rear | 255/45 R19 (opt 255/40 R20 / opt 285/35 R20 / opt 265/35 R21) |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Heated Seats Rear | ✓ Standard |
| Ventilated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
| Length | 5 469 mm |
| Width | 19 212 109 mm |
| Height | 1 510 mm |
| Wheelbase | 3 396 mm |
| Kerb Weight | 2 330 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 890 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 4 |
| Body Type | sedan |
| Turning Circle | 13,4 m |
| Load Capacity | 560 kg |
| Load Volume | 470 L |
| Warranty Period | 2 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | service interval indicator (max 20000) |