
65 AMG Speedshift January 2006 - Sports
| Power Output | 450kW@4800 |
| Torque | 1000Nm@2000 |
| 0-100 kph | 4,2 s |
| Top Speed | 250 km/h |
| Engine Capacity | 5 980 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 12 |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5-SPEED AUTOMATIC; SPEEDSHIFT SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 15,1 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 0 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 90 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | SPEEDTRONIC |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO; GEARSHIFT |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | REMOTE CONTROL ROOF |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | BI-XENON |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ACTIVE; HEADL ASSIST |
| Rain Sensing Wipers | HEATED |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ELECTRIC; EASY ENTRY; MEMORY |
| Steering Col Reach Adj | ELECTRIC; MEMORY |
| Tyre Front | 255/35 R19 |
| Tyre Rear | 285/30 R19 |
| Heated Seats | HEATED;VENTILATED |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
| Length | 4 540 mm |
| Width | 1827-2033 |
| Height | 1 298 mm |
| Wheelbase | 2 560 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 2 120 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 385 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Turning Circle | 11 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | REAR |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 339 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 60 000 km |
| Maintenance Plan Years | 72 yr |
| Service Intervals | 30000 |