
500 7g-Tronic August 2010 - STATION WAGON
| Power Output | 285kW@6000 |
| Torque | 530Nm@2800 |
| 0-100 kph | 6,5 s |
| Top Speed | 240 km/h |
| Engine Capacity | 5 461 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 8 |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 7 |
| Gearbox Details | 7-SPEED AUTOMATIC; TOUCHSHIFT SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | ✓ Standard |
| Fuel Consumption Average | 13,8 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 19 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 10,8 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 100 L |
| CO2 Emissions | 317 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ESP |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | Not Available |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Auxiliary Input | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO; GEARSHIFT |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ○ Optional |
| Cornering Lights | ○ Optional |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ELECTRIC; MEMORY |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 275/55 R19 |
| Tyre Rear | 275/55 R19 |
| Heated Seats | BOTH FRONT |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | FRONT |
| Length | 5 088 mm |
| Width | 1920-2124 |
| Height | 1 840 mm |
| Wheelbase | 3 075 mm |
| Ground Clearance | 307 mm |
| Kerb Weight | 2 445 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 150 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 7 |
| Body Type | STATION WAGON |
| Turning Circle | 12,1 m |
| Approach Angle | 33 ° |
| Departure Angle | 27 ° |
| Wading Depth | 600 mm |
| Diff Lock | ✓ Standard |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 2 300 kg |
| Towing Capacity | 3 500 kg |
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 120 000 km |
| Maintenance Plan Years | 72 yr |
| Service Intervals | 15000 |