


EQS 450 4matic September 2023
| Power Output | 265 kW |
| Torque | 800 Nm |
| 0-100 kph | 6 s |
| Top Speed | 210 km/h |
| Engine Capacity | electric cc |
| Fuel Type | electric |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 0 |
| Gearbox Details | electric |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Fuel Consumption Average | 20.0-22.8 kWh/100km l/100km |
| Fuel Tank Capacity | 118 L |
| Fuel Range | 513 616 km |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 9 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | ○ Optional |
| Tow Bar | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ○ Optional |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ○ Optional |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Head-Up Display | ○ Optional |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Run Flat Tyres | ○ Optional |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| Air Suspension | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 275/45 R21 (opt 265/50 R20 / opt 275/40 R22) |
| Tyre Rear | 275/45 R21 (opt 265/50 R20 / opt 275/40 R22) |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Heated Seats Rear | ○ Optional |
| Ventilated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Electric Seat Memory | ○ Optional |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
| Length | 5 125 mm |
| Width | 19 592 157 mm |
| Height | 1 718 mm |
| Wheelbase | 3 210 mm |
| Kerb Weight | 2 730 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 375 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 57 |
| Body Type | SUV |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 11 m |
| Load Capacity | 570 kg |
| Load Volume | 6 452 100 L |
| Towing Capacity | 1 800 kg |
| Warranty Period | 2 vehicle / 8 battery |
| Warranty Distance | unlimited vehicle / 160000 battery Km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | service interval indicator |