


C200 Avantgarde A/T (w206) November 2025
| Power Output | 165 kW |
| Torque | 300 Nm |
| 0-100 kph | 7,3 s |
| Top Speed | 246 km/h |
| Engine Capacity | 1 496 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 9 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 6,8 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 66 L |
| Fuel Range | 971 km |
| CO2 Emissions | 152 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 79 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | ○ Optional |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Adaptive Cruise Control | ○ Optional |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| USB Port | ○ Optional |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ○ Optional |
| Central Locking | ○ Optional |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | ○ Optional |
| Tow Bar | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ○ Optional |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Head-Up Display | ○ Optional |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Run Flat Tyres | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ○ Optional |
| Lane Departure Warning | ○ Optional |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 225/45 R18 (opt 225/40 R19) |
| Tyre Rear | 245/40 R18 (opt 255/35 R19) |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Electric Seat Memory | ○ Optional |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
| Length | 4 751 mm |
| Width | 18 202 033 mm |
| Height | 1 437 mm |
| Wheelbase | 2 865 mm |
| Kerb Weight | 1 650 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 265 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Body Type | sedan |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 11,1 m |
| Load Capacity | 615 kg |
| Load Volume | 455 L |
| Towing Capacity | 1 800 kg |
| Warranty Period | 2 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | service interval indicator |