
220cdi Classic Touchshift May 2004
| Power Output | 110kW@4200 |
| Torque | 340Nm@1800 |
| 0-100 kph | 10,5 s |
| Top Speed | 220 km/h |
| Engine Capacity | 2 148 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5 SPEED AUTOMATIC WITH SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 7,1 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 10,0 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 5,4 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 62 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ○ Optional |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 225/45 R17 |
| Tyre Rear | 245/40 R17 |
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | ○ Optional |
| Length | 4 526 mm |
| Width | 1 728 mm |
| Height | 1 426 mm |
| Wheelbase | 2 715 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 585 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 020 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 10,8 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 455 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 120 000 km |
| Maintenance Plan Years | 72 yr |
| Service Intervals | 30000 |