
220 CDI Blueefficiency Exclusive 7g April 2013
| Power Output | 125kW@3400 |
| Torque | 350Nm@1400 |
| 0-100 kph | 8,2 s |
| Top Speed | 220 km/h |
| Engine Capacity | 2 143 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 7 |
| Gearbox Details | 7G-DCT AUTOMATIC |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 4,4 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 5,4 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 3,8 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 56 L |
| CO2 Emissions | 115 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 7 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | ○ Optional |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ○ Optional |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | Not Available |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO; CRUISE; PHONE |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ○ Optional |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | REAR OUTER |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Run Flat Tyres | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | MANUAL |
| Steering Col Reach Adj | MANUAL |
| Tyre Front | 225/45 R17 |
| Tyre Rear | 225/45 R17 |
| Heated Seats | DRIVER |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ○ Optional |
| Electric Seat Memory | ○ Optional |
| Length | 3 838 mm |
| Width | 1 764 mm |
| Height | 1 593 mm |
| Wheelbase | 2 568 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 485 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 010 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 0 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 1 157 kg |
| Towing Capacity | 1 500 kg |
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 72 yr |
| Service Intervals | 30000 |