


Xuv3xo 1.2t Mx1 F/C P/V January 2025
| Power Output | 82 kW |
| Torque | 200 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 1 197 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 3 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 5,3 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 42 L |
| Fuel Range | 793 km |
| CO2 Emissions | 137 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 205/65 R16 |
| Tyre Rear | 205/65 R16 |
| Length | 3 990 mm |
| Width | 1 821 mm |
| Height | 1 617 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Ground Clearance | 201 mm |
| Kerb Weight | 1 410 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 800 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 2 |
| Body Type | panel van |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 10,6 m |
| Approach Angle | 23,4 ° |
| Departure Angle | 39,6 ° |
| Wading Depth | 350 mm |
| Load Volume | 364 L |
| Towing Capacity | 750 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 3 yr |
| Service Plan Distance | 55 000 km |
| Service Intervals | 15000 |