


2.2d A/T (z4) February 2023
| Power Output | 129 kW |
| Torque | 400 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 2 179 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
| Fuel Tank Capacity | 57 L |
| CO2 Emissions | 174 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Tyre Front | 245/65 R17 |
| Tyre Rear | 245/65 R17 |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
| Length | 4 662 mm |
| Width | 1 918 mm |
| Height | 1 899 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Kerb Weight | 2 110 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 655 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 7 |
| Body Type | SUV |
| Folding Rear Seat | std |
| Towing Capacity | 2 500 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 5 yr |
| Service Plan Distance | 110 000 km |
| Service Intervals | 15000 |