


2.2 Mhawk S11 DUSK 4x4 A/T P/U D/C July 2022 - Double Cab
| Power Output | 103 kW |
| Torque | 320 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 2 179 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 9,3 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 80 L |
| Fuel Range | 860 km |
| CO2 Emissions | 247 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Tow Bar | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 265/75 R16 |
| Tyre Rear | 265/75 R16 |
| Leather Seats | Not Available |
| Length | 5 175 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 942 mm |
| Wheelbase | 3 040 mm |
| Ground Clearance | 210 mm |
| Kerb Weight | 2 155 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 150 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Body Type | pick-up - double cab |
| Turning Circle | 13,4 m |
| Approach Angle | 34 ° |
| Departure Angle | 15 ° |
| Load Capacity | 995 kg |
| Towing Capacity | 2 500 kg |
| Warranty Period | 4 |
| Warranty Distance | 120 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 5 yr |
| Service Plan Distance | 90 000 km |
| Service Intervals | 20000 |