


MAXI 2.2 CRDE Mhawk VAN BODY P/U C/C April 2016
| Power Output | 89 kW |
| Torque | 290 Nm |
| Top Speed | 150 km/h |
| Engine Capacity | 2 179 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 7,9 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 9,3 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 7,1 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 74 L |
| Fuel Range | 937 km |
| CO2 Emissions | 210 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Airbag Count | 0 |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 215/70 R15 |
| Tyre Rear | 215/70 R15 |
| Length | 5 350 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 2 540 mm |
| Wheelbase | 3 200 mm |
| Ground Clearance | 195 mm |
| Kerb Weight | 1 720 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 980 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Body Type | panel van |
| Turning Circle | 12,6 m |
| Approach Angle | 24 ° |
| Departure Angle | 21 ° |
| Load Capacity | 1 260 kg |
| Warranty Period | 3 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan Years | 3 yr |
| Service Plan Distance | 60 000 km |
| Service Intervals | 15000 |