


MAXI Truck 2.5 TD P/U S/C April 2019 - Single Cab
| Power Output | 46 kW |
| Torque | 195 Nm |
| Top Speed | 115 km/h |
| Engine Capacity | 2 523 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 7 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 45 L |
| Fuel Range | 643 km |
| CO2 Emissions | 186 g/km |
| Airbag Count | 0 |
| Euro NCAP Rating | n/a |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 195/80 R15 |
| Tyre Rear | 195/80 R15 |
| Length | 4 925 mm |
| Width | 1 700 mm |
| Height | 1 825 mm |
| Wheelbase | 3 150 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Kerb Weight | 1 471 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 620 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Body Type | pick-up - single cab |
| Turning Circle | 11 m |
| Load Capacity | 1 150 kg |
| Load Volume | 1 130 L |
| Warranty Period | 3 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | ○ Optional |
| Service Plan Years | 3 yr |
| Service Plan Distance | 60 000 km |
| Service Intervals | 10000 |