
300 AT July 2006
| Power Output | 183kW@6200 |
| Torque | 310Nm@3500 |
| 0-100 kph | 7,2 s |
| Top Speed | 235 km/h |
| Engine Capacity | 2 994 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED AUTOMATIC; SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 9,8 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 0 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 71 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | TRC; VSC |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 10 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | Not Available |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | Not Available |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ON+OFF |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ELECTRIC; MEMORY |
| Steering Col Reach Adj | ELECTRIC; MEMORY |
| Tyre Front | 225/50 R17 |
| Tyre Rear | 225/50 R17 |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
| Length | 4 825 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 430 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 620 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 11 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 0 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 48 yr |
| Service Intervals | 15000 |