


1.5 AMUR March 2026
| Power Output | 80 kW |
| Torque | 148 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 1 498 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 6,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 51 L |
| Fuel Range | 739 km |
| CO2 Emissions | 159 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 215/65 R16 |
| Tyre Rear | 215/65 R16 |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Length | 4 406 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Kerb Weight | 1 262 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 732 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | cross-over |
| Folding Rear Seat | std |
| Load Capacity | 470 kg |
| Load Volume | 458 L |
| Towing Capacity | 750 kg |
| Warranty Period | 5 vehicle / 10 engine for 1st owner |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 5 yr |
| Service Plan Distance | 75 000 km |
| Service Intervals | 15000 |