


3.0d Autobio (d350) April 2026
| Power Output | 258 kW |
| Torque | 700 Nm |
| 0-100 kph | 5,9 s |
| Top Speed | 234 km/h |
| Engine Capacity | 2 997 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 6 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 8 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | ○ Optional |
| Gear Shift Paddles | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 7,4 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 80 L |
| Fuel Range | 1 081 km |
| CO2 Emissions | 196 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Panoramic Roof | ✓ Standard |
| Tow Bar | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Head-Up Display | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| Air Suspension | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Tyre Front | 285/45 R22 (opt 255/60 R20 / opt 275/55 R20 / opt 275/50 R21 / opt 285/40 R23) |
| Tyre Rear | 285/45 R22 (opt 255/60 R20 / opt 275/55 R20 / opt 275/50 R21 / opt 285/40 R23) |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Heated Seats Rear | ✓ Standard |
| Ventilated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
| Length | 4 946 mm |
| Width | 20 472 209 mm |
| Height | 1 820 mm |
| Wheelbase | 2 997 mm |
| Ground Clearance | 216 280 mm |
| Kerb Weight | 2 360 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 220 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 11.0-11.4 m |
| Approach Angle | 22.5-29.7 degrees |
| Departure Angle | 24.9-30.0 degrees |
| Wading Depth | 900 mm |
| Load Volume | 6 471 491 L |
| Towing Capacity | 3 500 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |